Sekcja czarnoprochowa - Stowarzyszenie Wiarus Płock

Idź do spisu treści

Menu główne:

Sekcja czarnoprochowa

Sekcje

Ustawa o broni i amunicji w art. 11 pkt 10 stwierdza:

"Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni"

<>

Remington vs. Colt


W historii broni strzeleckiej swoje niewątpliwe piętno odcisnęli  dwaj panowie: Eliphalet Remington i Samuel Colt

Choć  nazwisko tego drugiego stało się synonimem rewolweru, to jednak były okresy np. w czasie Wojny Secesyjnej kiedy żołnierze wymieniali kilka Coltów na jednego Remingtona  „New improved Army”. Wyrób firmy  E. Remington and Sons swoją niezwykła renomę zawdzięczał przede wszystkim wyjątkowej wytrzymałości. Firma utrzymała się na rynku do dziś i jest obecnie największym producentem broni strzeleckiej w Stanach Zjednoczonych.

Nieco bardziej burzliwe dzieje przechodziła założona przez Samuela Colta firma Patent Arms Company. Skonstruowany w roku 1830 prototyp pistoletu kapiszonowego z otwartym szkieletem i obrotowym bębenkiem nie cieszył się początkowo powodzeniem, a władze wojskowe zrezygnowały z kontraktu na dozbrojenie nim armii. Doprowadziło to nawet do upadku fabryki. Nie zraziło to jednak konstruktora broni, który cały czas pracował nad jej ulepszeniem i już w roku 1847 rząd USA zdecydowała się jednak na zakup pierwszych jej egzemplarzy. Pozwoliło to na założenie nowej firmy Colt Company. Jej wyroby zrewolucjonizowały XIX – wieczny rynek broni i weszły na wyposażenie armii Wielkiej Brytanii, Rosji i Turcji. Były też używane w Polsce podczas Powstania Styczniowego  
    

Obydwa rewolwery mają sporo cech wspólnych i jedną zasadniczą różnicę: zamknięty (w Remingtonie) i otwarty (u Colta) szkielet. Obie konstrukcje stały się też symbolami Dzikiego Zachodu.
Obecnie rodzinna firma Coltów Colt's Manufacturing Company jest jednym z większych producentów broni palnej wszelkiego rodzaju. Nadal też jest produkowany Colt Single Action Army w prostej linii wywodzący się z XIX-wiecznego pierwowzoru. Z jego produktów korzystają  między innymi amerykańskie służby mundurowe.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego